Renseignements en français

Google Translate Disclaimer

A number of pages on the Government of Saskatchewan`s web site have been professionally translated in French. These translations are identified by a yellow text box that resembles the link below and can be found in the right hand rail of the page. The home page for French-language content on this site can be found here:

Renseignements en Français

Where an official translation is not available, Google™ Translate can be used. Google™ Translate is a free online language translation service that can translate text and web pages into different languages. Translations are made available to increase access to Government of Saskatchewan content for populations whose first language is not English.

The results of software-based translation do not approach the fluency of a native speaker or possess the skill of a professional translator. The translation should not be considered exact, and may include incorrect or offensive language Government of Saskatchewan does not warrant the accuracy, reliability or timeliness of any information translated by this system. Some files or items cannot be translated, including graphs, photos, and other file formats such as portable document formats (PDFs).

Any person or entities that rely on information obtained from the system does so at his or her own risk. Government of Saskatchewan is not responsible for any damage or issues that may possibly result from using translated website content. If you have any questions about Google™ Translate, please visit: Google™ Translate FAQs.

Premier's Award for Excellence in the Public Service

Established in 2003, this award is presented to members of Saskatchewan's public service (individuals, groups or teams) who have made outstanding on-the-job contributions to the government and citizens of the province.  The Premier's Award is a way to recognize, celebrate and take pride in the achievements of our province and people.
Top

1. Premier’s Award for Excellence

Premier’s Award for ExcellenceInsignia

Recipients receive a pewter trophy and a lapel pin bearing the Saskatchewan coat of arms with the provincial motto Multis e gentibus vires (From many peoples strength), and a certificate to recognize their achievement. The Premier presents the award.

Top

2. Nomination Criteria and Process

Nomination criteria

Any individual or group may nominate a person, group or team for the Premier's Award for Excellence in the Public Service. Volunteer activities and long-time service are not considered for this award.  Posthumous nominations are not eligible.

Who’s Eligible

  • Active employees of government ministries
  • Some treasury board Crown corporations
  • Boards, commissions and agencies

Recipients are people who provide exceptional levels of quality service to clients or the public, develop innovative ideas, or demonstrate extraordinary leadership in performing their daily tasks.

An independent selection committee recommends three to six recipients (individuals or groups/teams) from the nominations received.

What are the recognition criteria for nomination?

The recognition criteria represent what government values most in its public servants-quality service, innovation and leadership:

Quality Service

Exceptional levels of service by an individual or team including:

  • Quality, timeliness, accessibility and reliability of services delivered
  • The use of creativity and initiative to meet client needs
Innovation

The development and transformation of new ideas into tangible initiatives, including:

  • The use of new technology to enhance program and service delivery or improve upon existing processes and procedures
  • The creation of unprecedented programs, services or opportunities for Saskatchewan
  • The identification and pursuit of new opportunities for Saskatchewan
Leadership

Exemplary leadership of a project, program or team that:

  • Delivers a one-time or ongoing contribution to clients or the public
  • Enhances the quality of the workplace for employees and contributes to the enhancement of diversity, occupational health and safety, workplace culture, and employee development
  • Improves processes by transforming established procedures; reducing costs; or increasing efficiencies

Completing the Nomination Form

Please provide the selection committee with the most useful information about your nominee.  Use plain language to describe your nominee's achievements, providing only relevant facts and staying within the recommended number of words for describing activities.  Carefully consider the criteria for the award (quality service, innovation, leadership) and relate these to your nominee's achievements.

Support letters

Please provide three letters from others in support of the nomination.  Support letters should substantiate your nominee's achievements.  If the nomination involves service to the public, support letters should be from recipients of the service if possible.  

Additional Information

You may provide material in support of your nomination. Please ensure that this material is succinct and directly relevant to the nomination.

Acceptable Deliverables

  • All support materials must be on 8½ x 11" paper
  • Typed, reproduced or clearly hand-written in dark ink.

Non-acceptable Deliverables

  • Cassettes
  • Videotapes
  • CDs
  • Photographs
  • Albums

Submitting a Nomination

The deadline for receipt of nominations is August 31. Nomination forms must be signed by the person submitting the nomination. 

All information provided to us is confidential and exclusively for the use of the selection committee.

Submit signed nomination form and materials by:

  • E-mail
  • Mail
  • Courier; or
  • In-person
We cannot accept nominations by fax.

Address
Saskatchewan Honours and Awards Program
Protocol Office
1831 College Avenue
REGINA SK S4P 4V5

Contact Us
Phone: 306-787-8965
Toll free: 1-877-427-5505
Fax: 306-787-1269
Email: honours@gov.sk.ca

Top

3. Recipients

2016 RECIPIENTS

Ministry of Agriculture
Krystal Aulie, Provincial Ag Awareness Specialist
Leadership


As an Agriculture Awareness Specialist, Krystal Aulie has led the charge to improve public perception of agriculture. She is a key player in advancing the ministry’s efforts in achieving the agriculture targets outlined in the Plan for Growth. Krystal led the development of a provincial social licence framework, aligning the ministry’s and industry’s efforts, to help build trust in modern agriculture. She initiated a ‘thinkAG’ career promotional campaign and programming to promote the diversity of agricultural careers to young people. She also developed the DiscoverAG learning series to ensure her colleagues from the ministry are well informed about agriculture and the opportunities the sector provides. Through her hard work and leadership she has created lasting partnerships with the ministry, industry, Canadian Western Agribition and Agriculture in the Classroom, that foster agricultural learning, keeping the Saskatchewan agriculture industry strong.


Ministry of Labour Relations and Workplace Safety
Sameema Haque, Manager, Occupational Hygiene Unit
Quality Service


Sameema Haque consistently demonstrated the values of the government’s commitment to excellence as she adopted oversight of the Saskatchewan Asbestos Registry, the first of its kind in Canada. There being no road map to follow for best practices, Sameema took on the challenge of implementing a completely new regulatory requirement in a short amount of time. She met every deadline and worked tirelessly to train, educate and support ministries and Crowns to ensure government fulfilled its obligation of transparent reporting and user friendly access to this information. She worked closely with public institutions and asbestos consultants to ensure accurate information regarding regulatory requirements was provided, and made certain that the new online registry was accurate and reliable. She continues to monitor registry data in order to ensure compliance with asbestos regulations thereby preventing asbestos exposure, and continues to look for ways to improve the registry.


Ministry of Environment
2015 Wildfire Season Team
Quality Service


The Wildfire Management staff delivered exceptional levels of service over a period of six critical weeks during the 2015 wildfire season by working collaboratively, strategically and tirelessly to safeguard northern people and communities. Led by the Wildfire Management staff, this significant achievement was primarily due to a cross-functional team that included other provincial ministries, wildfire agencies from across Canada and the USA, the Canadian military, stakeholders, contractors and community volunteers. The season presented the ministry with unprecedented and complex challenges with a direct threat to 25 communities. The volume of fires was 50% more than the 10-year average, and over 13,000 people were evacuated, eventually returning to their communities with homes, infrastructure and businesses intact. Staff in several communities remained on duty while under direct threat resulting in no loss of life or community, no major injuries and no major loss of infrastructure.

Team Members:
  • Steve Roberts, Executive Director, Wildfire Management Branch


Ministry of Social Services
Self-Directed Funding Joint Committee Team
Innovation


The Self-Directed Funding pilot project, which ran from 2014 to 2016, was developed by a team of ministry employees and community stakeholders. This team worked together to design a new funding mechanism offering opportunities to adults with intellectual challenges, options to self-manage funding, enabling them to purchase a variety of supports and services. Self-Directed Funding provides individuals the ability for greater choice over life decisions and the ability to select services which meet their specific needs. Decisions were made in complete consultation with stakeholders, embodying the true spirit and intent of the collaboration. This approach to person-centered services has had a substantial impact on the lives of those who participated. The ministry will now move towards the full implementation of Self-Directed Funding with the collaborative work of the joint committee continuing through this process.

Team Lead:
  • Joel Kilbride, Director, Disability Programs
Team Members:
  • Jodi Harvey-Raymond, Consultant, Disability Programs
  • Bob Martinook, Executive Director, Disability Programs
  • Jessica Miazyk, Consultant, Disability Programs
  • Oksana Starchenko, Senior Policy Analyst, Community Based Organizations Contract Management
  • Daryl Stubel, Executive Director, Office of Disability Issues
  • Bob Wihlidal, Assistant Deputy Minister, Disability Programs
Honourable Mention:
  • Karen Cherwoniak, Community Member
  • John Coflin, Community Member
  • Nicholas Fraser, Director of Inclusion, Saskatchewan Association for Community Living
  • Judy Hannah, Director of Strategic Initiatives, Saskatchewan Association for Community Living
  • Amy Leonard, Self-Directed Funding Facilitator, Saskatchewan Association for Community Living
  • Lisa Malowany, Manager of Program Support, Saskatchewan Association of Rehabilitation Centres


Ministry of Education
Inter-Ministry Team Responding to LaLoche
Quality Service


Following the tragic events that took place in La Loche on January 22, 2016, a team made up of government employees from numerous ministries and colleagues from nongovernment agencies immediately responded to the needs of the community. Working tirelessly over long hours, the team’s goals were to ensure services were available in counselling and health, trauma response, school administration, teaching, intermediate financial supports and housing. This team worked tenaciously, dropping their own work and family lives, to help the community begin recovering and on returning the students to the classroom. The scope of the accomplishments of this team is innumerable and ongoing, setting the groundwork for future short and long-term plans to create lasting change.

Team Lead:
  • Corey O’Soup, First Nations and Métis Advisor, Deputy Minister’s Office, Ministry of Education (former)
Ministry of Education Team Members:
  • Tim Caleval, Executive Director, Priority Action Team
  • Sue Carriere, Superintendent of Education
  • Kevin Gabel, Executive Director, Programs
  • Rosann Semchuk, Executive Director, Communications and Sector Relations
Ministry of Government Relations Team Members:
  • Hasan Akhtar, Manager, Northern Municipal Administration, Northern Municipal Services
  • Scott Boyes, Community Industry Liaison, Northern Engagement
  • Chris Delisle, Radio Technician, Emergency Management and Fire Safety – Prince Albert
  • Lyle Evans, Shop Supervisor, Emergency Management and Fire Safety – Prince Albert
  • Kyle Gingras, Financial and Policy Analyst, Northern Municipal Services
  • Duane Hiebert, Emergency Services Officer, Emergency Management and Fire Safety – Prince Albert
  • Dee Johns, Northern District Planner, Northern Municipal Services
  • Laurie Kelk, Program Advisor, Team Lead, Provincial Disaster Assistance Program
  • Cal Knowles, Emergency Services Officer, Emergency Management and Fire Safety – South Region
  • Jeanette Krayetski, Emergency Services Officer, Emergency Management and Fire Safety – South Region
  • Jack Lee, Logistics Emergency Services Officer, Emergency Management and Fire Safety – South Region
  • Bruce Leier, Northern Municipal Advisor, Northern Municipal Services
  • Kelly Lima, Verification Officer, Team Lead, Provincial Disaster Assistance Program
  • Keri Rolles, Emergency Services Officer, Emergency Management and Fire Safety – Prince Albert
  • Jen Sandercock, Program Advisor FCRU, Provincial Disaster Assistance Program
  • Kevin Schneider, Electronics Technologist, Emergency Management and Fire Safety – Prince Albert
Ministry of Health Team Members:
  • Garnet Matchett, Director of Operations, Health Emergency Management
  • Merve Tippe, Policy and Program Consultant, Health Emergency Management
Ministry of Highways and Infrastructure Team Members:
  • Gary Ericson, Supervisor of Operations
  • James Fontaine, Equipment Operator
  • Wilfred Herman, Equipment Operator
  • Keith Janvier, Equipment Operator
  • Teffany Lemaigre, Equipment Operator
  • Ron Lemaigre, Equipment Operator
Ministry of Justice – Attorney General Team Members:
  • Sherrie Allison, Administrative Assistant, Victim Services
  • Carlene Cummings-Chapman, Victim/Witness Coordinator, Victim Services
  • Melvina Goulet, Northern Program Manager, Victim Services
  • Trisha Hourie, Northern Program Manager, Victim Services
  • Grace Janvier, Coroner
  • Pat Thiele, Executive Director, Community Justice Division
Ministry of Justice – Corrections and Policing Team Members:
  • Brandy Bell, Probation Officer/Community Youth Worker
  • Barbra Bourassa, Probation Officer/Community Youth Worker
  • Sadie Chave, Probation Officer/Community Youth Worker
  • Charity Christie, Probation Officer/Community Youth Worker
  • Nicole Collins, Probation Officer/Community Youth Worker
  • Mike Dubnyk, Probation Officer/Community Youth Worker
  • Merle Ericson, Probation Officer/Community Youth Worker
  • Tanis Fidler, Probation Officer/Community Youth Worker
  • Tracey Friesen, Probation Officer/Community Youth Worker
  • Raequel Giles, Executive Assistant to the Deputy Minister
  • Tiffany Grandel, Probation Officer/Community Youth Worker
  • Corrin Haag, Probation Officer/Community Youth Worker
  • Desiree Hesson, Corrections Worker
  • Jon Hopper, Probation Officer/Community Youth Worker
  • Don Howland, Corrections Worker
  • Kim Kreklewetz, Director, Operations and Community Corrections
  • Shana Kyliuk, Probation Officer/Community Youth Worker
  • Estelle Laliberte, Probation Officer
  • Jody Laliberte, Probation Officer/Community Youth Worker
  • Simone Laliberte, Probation Officer/Community Youth Worker (former)
  • Sarah Lanoue, Admin Support
  • Marc L’Heureux, Director, Community Corrections, North
  • Brandy Luce, Youth Facility Worker
  • Shelly Macdonald, Admin Support
  • Jay Murray, Corrections Worker
  • Gail Noltcho-Clarke, Supervisor
  • Jarrett Parker, Director, Community Corrections
  • Lori Patrick, Director, Operation – Urban North
  • Wendy Pawluk, Probation Officer/Community Youth Worker
  • Linda Pedersen, Probation Officer/Community Youth Worker
  • Carmen Plaunt, Clinical Director
  • Graeme Preston-Deitner, Youth Facility Worker
  • Colleen Quinlan, Director, Mental Health and Addictions
  • Vaughn Rice, Youth Facility Worker
  • Larissa Ruznisky, Probation Officer/Community Youth Worker
  • Ben Sanborn, Youth Facility Worker
  • Kim Schreiner, Probation Officer/Community Youth Worker
  • Phil Scott, Probation Officer/Community Youth Worker
  • John Seidler, Probation Officer/Community Youth Worker
  • Trina Smidt, Director of Programs, Community Corrections
  • Laurie Stevenson, Probation Officer/Community Youth Worker
  • Brett Stubbington, Probation Officer/Community Youth Worker
  • Cassie Tolley, Supervisor, Community Corrections
  • Stella Werminsky, Office Manager, Community Corrections
  • Dana Wilkins, Director, Community Corrections
  • Brenda Wilks, Probation Officer/Community Youth Worker
  • Public Service Commission
  • Janna Ogloff, Emergency Family Assistance Program Coordinator
Ministry of Social Services Team Members:
  • Lisa Aasan, Income Assistance Worker
  • Trish Alcorn, Executive Director, Communications
  • Kyle Bender, Income Assistance Worker
  • Kathy Campbell, Manager, Income Assistance
  • Florence Chartier, Supervisor Income Assistance
  • Trina Cockle, Office Coordinator
  • Deanna Dawiskiba, Manager, Administrative Services
  • Candis Dean, Income Assistance Worker
  • Natasha Deren, Manager, North Service Area, Child and Family Programs
  • Sandra Franz, Income Assistance Worker
  • Lorraine Hansen, Supervisor, Child and Family Programs
  • Joyce Head, Resource Worker, Child and Family Programs
  • Cheryl Herman, Income Assistance Worker
  • Janet Hovdebo, Income Assistance Supervisor
  • Joan Hrycyk, Director, Community Services, Child and Family Programs
  • Sandy Janvier, Income Assistance Worker
  • Cindy Lemaigre, Income Assistance Worker
  • Misha London, Administrative Support (former)
  • Alan Jones, Director, Income Assistance
  • Nicole Montgrand, Supervisor, South Service Area, Child and Family Programs
  • Lorna Murray, Income Assistance Worker
  • Sherry Piche, Income Assistance Worker
  • Bev Sequin, Assistant Supervisor, Child and Family Programs
  • Marnie Williams, Director, Program and Service Design
  • Diane Wilson, Income Assistance Worker
Honourable Mention:
  • Brett Adams, Private Practice
  • Wendy Ahenakew, Mamawetan Churchill River Health Region
  • Janet Akre, Teacher, Sun West School Division
  • Cathy Anderson, Victim Support Worker, Saskatoon Victim Services
  • Kelly Anstey-Teichroeb, Kelsey Trail Health Region
  • Alvina Aubichon, Beauval Trauma Response
  • Jim Bandola, Prairie North Health Region
  • Ryan Beattie, Teacher, Living Sky School Division
  • Kim-Ann Bell, Mamawetan Churchill River Health Region
  • Lisa Bell, Prairie Valley School Division
  • Shirley Bell-Morin, Northern Lights School Division
  • Mary Bigeye, Athabasca Health Authority
  • Vicki Bird, Prince Albert Parkland Health Region
  • Milton Block, Senior Administrative Staff, Saskatchewan Teachers’ Federation
  • Tracy Bloomquist, Teacher, Saskatchewan Rivers School Division
  • Celeste Boran-Fetch, Saskatchewan Rivers School Division
  • Duane Bowers, Greystone Bereavement
  • Joan Breland, Prince Albert Grand Council
  • Celeste Bridgeman, Victim Support Worker, Sask Central Victim Services Inc.
  • Lynn Brightwell, Prairie North Health Region
  • Vince Brittain, Teacher, Saskatchewan Rivers School Division
  • Jolene Brown, Aboriginal Resource Officer, North Sask Victim Services Inc.
  • Chandra Callegari, Teacher, Saskatchewan Rivers School Division
  • Erin Carter, Coordinator, North Sask Victim Services Inc.
  • Kaylie Christianson, Saskatchewan Rivers School Division
  • Lorelei Clifford, Teacher, Saskatchewan Rivers School Division
  • Bill Cooke, League of Educational Administrators, Directors and Administrators
  • Josette Coullenieur, Meadow Lake Tribal Council
  • Joe Couture, Communications and Research Consultant, Saskatchewan School Boards Association
  • Terry Craig, Superintendent, Northwest School Division
  • Catherine Curry, Minahik Waskahigan School, Pinehouse Lake
  • Robert Daigneault, Keewatin Yatthe Health Region
  • Therese Daigneault, Coordinator, North Sask Victim Services Inc.
  • Kate Dammann, South East Cornerstone School Division
  • Mandy Danelkewich, Prairie North Health Region
  • Alisha Davis, Prairie Valley School Division
  • Mischa Davison, Saskatoon Public School Division
  • Scotia Day, Prairie North Health Region
  • Dakota deCaux, Teacher, Sun West School Division
  • Jordan Denechezhe, Athabasca Health Authority
  • Neil Deringer, Victim Support Worker, South West Victim Services Inc.
  • Beodean Desjarlais, Keewatin Yatthe Health Region
  • Jean Marc Desmeules, Keewatin Yatthe Health Region
  • Ev Devlin, Saskatoon Public School Division
  • Reid Dingwall, Teacher, Northern Lights School Division
  • Brandy Drew, Prairie Valley School Division
  • Lorraine Durocher, Assistant Coordinator, North Sask Victim Services Inc.
  • Dr. Martin Durocher, Keewatin Yatthe Health Region
  • Waylon Durocher, Keewatin Yatthe Health Region
  • Wally Dyck, Teacher, Northern Lights School Division
  • Carrie Eagle, Teacher, Living Sky School Division
  • Tammy Ens, Saskatoon Health Region
  • Brett Enns, Prince Albert Parkland Health Region
  • Alivia Esterbrooks, Teacher, Northern Lights School Division
  • Tracey Faith, Teacher, Athol Murray College of Notre Dame
  • Flora Fiddler, Meadow Lake Tribal Council
  • Marilynn Fiddler, Prince Albert Grand Council
  • Robert Fiddler, Meadow Lake Tribal Council
  • Amanda Flahr, Prairie Valley School Division
  • Cindy Focht, Prairie Valley School Division
  • Maudlin Forde, Keewatin Yatthe Health Region
  • Penny Frazer, Mamawetan Churchill River Health Region
  • Dori Gaudet, Prince Albert Parkland Health Region
  • Rakesh Geetha, Keewatin Yatthe Health Region
  • Debra Gibson-Dingwall, Teacher, Northern Teacher Education Program
  • Carol Gillis, Keewatin Yatthe Health Region
  • Pamela Golden McLeod, Saskatoon Public School Division
  • Calla Gordon, Keewatin Yatthe Health Region
  • Dan Graf, South East Cornerstone School Division
  • Candace Gratton, Prairie North Health Region
  • Javier Halario, Meadow Lake Tribal Council
  • Sandra Hansen, Athabasca Health Authority
  • Terri-Lynn Hansen-Gardiner, Assistant Coordinator, North Sask Victim Services Inc.
  • Kristi Harbor, Keewatin Yatthe Health Region
  • David Harman, Minahik Waskahigan School, Pinehouse Lake
  • Cameron Harrison, Keewatin Yatthe Health Region
  • Trishia Hastings, Saskatchewan Rivers School Division
  • Ariana Hegadus, Mamawetan Churchill River Health Region
  • Gord Hein, Prince Albert Parkland Health Region
  • Megan Helary, Mamawetan Churchill River Health Region
  • Kary Hepworth, Teacher, Northern Lights School Division
  • Eryka Herman, Program Assistant, Friendship Centre
  • Raymond Herman, Maintenance Worker, La Loche Housing Authority
  • Julie Hershey, Private Practice
  • Laura Hildebrand, Prince Albert Parkland Health Region
  • Sandi Hildebrandt, Prairie Spirit School Division
  • Marianne Howson, Keewatin Yatthe Health Region
  • Chad Hryniuk, Saskatoon Health Region
  • Jody Hyndman, Prairie Valley School Division
  • Patsy Ippolito, Prairie Spirit School Division
  • Laurel Irving, Senior Administrative Staff, Saskatchewan Teachers’ Federation
  • Lynn Isaak, Saskatoon Health Region
  • Kalvin James, Keewatin Yatthe Health Region
  • Crystal Janvier, Federation of Sovereign Indigenous Nations (FSIN)
  • Katie Janvier, Administration, La Loche Housing Authority
  • Jason Johnson, Saskatoon Public School Division
  • Michelle Johnson, Prince Albert Grand Council
  • First Vice-Chief Kimberly Jonathan, Federation of Sovereign Indigenous Nations (FSIN)
  • Judy Jones, Kelsey Trail Health Region
  • Jocelyn Kakakaway, Teacher, Sun West School Division
  • Betsy Kelly, Executive Director, North Sask Victim Services Inc.
  • Gloria King, Prairie North Health Region
  • Derek Konga, Teacher, Northern Lights School Division
  • Jeanette Kuc, Counselling Staff, Saskatchewan Teachers’ Federation
  • Jennifer Kuntz, Prairie Valley School Division
  • Michal Kuscharski, Keewatin Yatthe Health Region
  • Emmy Kuypers, Victim Support Worker, North Sask Victim Services Inc.
  • Dione Lacendre, Keewatin Yatthe Health Region
  • Billie-Jo Laliberte, Minahik Waskahigan School, Pinehouse Lake
  • Shawn Laliberte, Beauval Trauma Response
  • Bert Lamaige, Prince Albert Grand Council
  • Beverley Lane, Prairie Valley School Division
  • Danielle LeBlanc, Prairie Valley School Division
  • Denise Legebokoff, Mamawetan Churchill River Health Region
  • Rob Lehne, Senior Administrative Staff, Saskatchewan Teachers’ Federation
  • Lea Leier, Prairie Spirit School Division
  • Chantelle Lemaigre, Program Assistant, Friendship Centre
  • Chelsea Lemaigre, Maintenance Admin, La Loche Housing Authority Staff
  • Cheyanne Lemaigre, Coordinator, Children’s Programs, Friendship Centre
  • Jason Lemaigre, Maintenance Worker, La Loche Housing Authority
  • Lorna Lemaigre, Director, Strengthening Family Program, Friendship Centre
  • Tanner Lemaigre, Program Assistant, Friendship Centre
  • Nicole L’Heureux, Mamawetan Churchill River Health Region
  • Sacha Lingenfelter, Prairie Valley School Division
  • Maria Lloyd, Prince Albert Parkland Health Region
  • Andrea MacKay, Greystone Bereavement
  • Joanna Mackay, Northern Inter-Tribal Health Authority
  • Heather Mackillop, Teacher, Living Sky School Division
  • Matt McCaw, Saskatchewan Rivers School Division
  • Chad McCord, Prairie North Health Region
  • Laura McDonald, Saskatchewan Rivers School Division
  • Trevor McDonnell, Mamawetan Churchill River Health Region
  • Dr. Darcy McGonigle, Keewatin Yatthe Health Region
  • Dr. Reid McGonigle, Keewatin Yatthe Health Region
  • Gabe McKay, Regional Supervisor, North Sask Victim Services Inc.
  • Alex McLean, Teacher, Northern Lights School Division
  • Shannon McLeod, Prince Albert Grand Council
  • Paula McPherson, Counselling Staff, Saskatchewan Teachers’ Federation
  • Linda Maddaford, Coordinator, Saskatoon Victim Services
  • Sean Malloy, Minahik Waskahigan School
  • Sharon Martel, Meadow Lake Tribal Council
  • Jeff Martin, Saskatoon Public School Division
  • Shirley Martin, Beauval Trauma Response
  • Nancy Martinez, Prince Albert Parkland Health Region
  • Gerry Merasty, Meadow Lake Tribal Council
  • Kelly Miller, Northern Lights School Division
  • Leonard Montgrand, Executive Director, Friendship Centre
  • Darrin Morin, Keewatin Yatthe Health Region
  • Tracy Muggli, Saskatoon Health Region
  • Tyler Mullen, Mamawetan Churchill River Health Region
  • Charles Mulner, Prince Albert Parkland Health Region
  • Dr. Girija Nair, Keewatin Yatthe Health Region
  • Denise Natomagan, Community Relations, Cameco
  • Julie Naytowhow, Aboriginal Resource Officer, Prince Albert Victim Services
  • Terry Newell, Victim Support Worker, South West Victim Services Inc.
  • Laura Nicholson, Saskatchewan Rivers School Division
  • Wanda Novakowski, Manager of Housing Agencies, Saskatchewan Housing Corporation
  • Carrie O’Donnell, Teacher, Northern Lights School Division
  • Kyla Oakes, Prince Albert Parkland Health Region
  • Dr. Debra Parker-Loewen, Private Practice
  • Cody Pakula, Health Canada
  • Sharman Park, Tenant Relations Officer, La Loche Housing Authority
  • Gary Peckham, Meadow Lake Tribal Council
  • Marg Phenix, South East Cornerstone School Division
  • Kyle Prettyshield, Chief Executive Officer, Federation of Sovereign Indigenous Nations (FSIN)
  • Patricia Prowse, Associate Director, University of Saskatchewan
  • Jim Pullock, Keewatin Yatthe Health Region
  • Nicole Rancourt, Prince Albert Parkland Health Region
  • Caroline Ratt-Misponas, Mamawetan Churchill River Health Region
  • Lorry Reed, Kelsey Trail Health Region
  • Dustin Reekie, Private Practice
  • Melanie Reid, Prairie North Health Region
  • Ann Reimer, Keewatin Yatthe Health Region
  • Andrea Reynoldson, Health Canada
  • Byrne Richards, Keewatin Yatthe Health Region
  • Sena Richmond, Prince Albert Grand Council
  • Cory Rideout, Director, Light of Christ Roman Catholic Separate School Division
  • Jennifer Roberts, Assistant Coordinator, North Sask Victim Services Inc.
  • Judy Robertson, Manager, La Loche Housing Authority Staff
  • Kim Roblin, Saskatoon Health Region
  • Bonnie Rosteski, Regional Supervisor, North Sask Victim Services Inc.
  • Nancy Roy, Assistant Coordinator, North Sask Victim Services Inc.
  • Viviana Ruiz Arcand, Consultant, Northern Lights School Division
  • Corie Sander, Prince Albert Parkland Health Region
  • Darcy Sander, Teacher, Saskatchewan Rivers School Division
  • Donna Sandypoint, Coordinator, North Sask Victim Services Inc.
  • Kimberlee Schlageter, Teacher, Chinook School Division
  • Wayne Schlapkohl, Prairie North Health Region
  • Jeremy Shaw, Health Canada
  • Tracey Shewciw, Assistant Coordinator, Sask Central Victim Services Inc.
  • Josh Slade, Mamawetan Churchill River Health Region
  • Derrick Smith, Prince Albert Parkland Health Region
  • Celine Smith, Teacher, Living Sky School Division
  • Gayle Smith, Prairie Spirit School Division
  • Ryan Smith, Keewatin Yatthe Health Region
  • Shelly Smith, Teacher, Saskatchewan Rivers School Division
  • Lori Sparling, Clearwater River Dene Nation
  • Shauna St. Amand, Teacher, Saskatchewan Rivers School Division
  • Kayla Stefan, Prairie Valley School Division
  • Jason Steinley, Teacher, Chinook School Division
  • Patty Stewart-McCord, ICISF Faculty/Consultant, Stewart McCord and Associates
  • Herb Sutton, League of Educational Administrators, Directors and Administrators
  • Bridgette Swiftwolfe, Aboriginal Resource Officer, Battlefords Victim Services Inc.
  • Dorthea Swiftwolfe, Missing Persons Liaison, Saskatoon Victim Services
  • Waylon Sylvestre, Maintenance Supervisor, La Loche Housing Authority
  • Theirry Thereault, Keewatin Yatthe Health Region
  • Chris Thiele, Prairie North Health Region
  • Crystal Thornton, Prince Albert Parkland Health Region
  • Kim Tucker, Saskatoon Health Region
  • Jodi Tweed, South East Cornerstone School Division
  • Garth Ulrich, Teacher, Saskatchewan Rivers School Division
  • Lyndsey Wagner, South East Cornerstone School Division
  • Tammy Wagner, Prairie Valley School Division
  • Murray Wall, Senior Administrative Staff, Saskatchewan Teachers’ Federation
  • Mike Walter, Deputy Director School Services, Regina Public School Division
  • Hillary Wand, Saskatoon Health Region
  • Angela Waters, Keewatin Yatthe Health Region
  • Sheri Watkins, Coordinator, Sask Central Victim Services Inc.
  • Victoria Watson, Saskatoon Health Region
  • David Watts, Mamawetan Churchill River Health Region
  • Daneen Weber, Prairie North Health Region
  • Courtney Wendelborg, Saskatchewan Rivers School Division
  • Bonnie Werner, Consultant, Northern Lights School Division
  • Daniel Weslowski, Keewatin Yatthe Health Region
  • DJ Weslowski, Keewatin Yatthe Health Region
  • Dale West, Keewatin Yatthe Health Region
  • Gideon Wiesman, Teacher, Greater Saskatoon Public School Division
  • Leanne White, Senior Administrative Staff, Saskatchewan Teachers’ Federation
  • Ruth White, Saskatoon Health Region
  • Rhonda Williams, Keewatin Yatthe Health Region
  • Doris Woods, Keewatin Yatthe Health Region
  • Acara Wyonzek, Kelsey Trail Health Region
  • Dwayne Yasinowski, Greystone Bereavement
  • Treena Zelyck, South East Cornerstone School Division


SaskBuilds
Swift Current Long Term Care Centre Team
Innovation


The Swift Current long term care centre, known as The Meadows, was finished on-time and on budget in April 2016. The province’s first public private partnership (P3), it brought together SaskBuilds, the Ministry of Health, and the Cypress Health Region with the private sector in a collaborative process. A participatory design process used feedback from residents, families, and staff to create a home-like atmosphere and innovations to improve care. Taxpayers also saved $16 million dollars as a result of the P3 procurement due to lower construction and maintenance costs, the integration of project life cycle phases, and the effective transfer and management of risks. It was both a test and validation of the P3 model in Saskatchewan as it concerns the procurement of large and complex capital assets.

Team Lead:
  • Rupen Pandya, President and CEO, SaskBuilds
SaskBuilds Team Members:
  • Lisa Boire, Executive Vice-President, Operations (former)
  • Miranda Brown, Senior Project Consultant
  • Teresa Florizone, Vice-President, Corporate Services and CFO
  • Sarah Harrison, Vice-President, Operations and Engagement
  • Rick Hischebett, Crown Counsel (former)
  • Sharon Lejeune, Administrative Assistant
  • Jenna Mouck, Project Director (former)
  • Penelope Popp, Project Director (former)
  • Reagan Reese Seidler, Director, Strategy and Engagement
  • Michelle Sieffert, Executive Assistant
  • Donna-Joy Tuplin, Executive Director, Finance (former)
  • Jill Zimmer, Project Director
Ministry of Health Team Members:
  • Cindy Fedak, Director, Operations and Internal Audit
  • Julianne Jack, Director, Regional Services, Communications Branch
  • Allan MacArthur, Health Facility Planner (former)
  • Linda Restau, Director, Continuing Care and Rehabilitation
  • Lorri Thacyk, Director, Regional Services (former)
  • Brad Williams, Director, Capital Asset Planning
Honourable Mention:
  • Michelle Aldag, Manager, Cypress Health Region
  • Larry Allsen, CFO and Vice-President, Corporate Services, Cypress Health Region
  • Dwight Booth, Director, Cypress Health Region
  • Brad Boutilier, Corporate Relations Coordinator, Cypress Health Region
  • Carol Hildebrand, Director, Support Services and Projects, Cypress Health Region
  • Renee Hovdestad, Health Services Manager, Cypress Health Region
  • Tyler Kannenberg, Director, Human Resources, Cypress Health Region
  • Chanda Legare, Administrative Assistant, Cypress Health Region
  • Rick Lowe, Regional Manager, Cypress Health Region
  • Brian Manning, President and CEO, SaskBuilds (former)
  • Bryce Martin, Vice-President Communications and Stakeholder Relations, Cypress Health Region
  • Colleen Minken, Executive Assistant, Cypress Health Region
  • Baron Rackow, Support Services Manager, Cypress Health Region
  • Ken Rudd, Director, Capital and Projects, Cypress Health Region
  • Anita Sagadahl, Director, Acute Care and Long-Term Care, Cypress Health Region
  • Brenda Schwan, Vice-President, Continuing Care, Cypress Health Region
  • Beth Vachon, CEO, Cypress Health Region

We need your feedback to improve saskatchewan.ca. Help us improve